Our Staff

  • Executive Principal
    • Gavin Smith

      Gavin Smith

  • Vice Principal
    • Ertunc Hussein

      Ertunc Hussein

      Vice Principal

  • PA
    • Emily Shaw

      Executive Principal PA

  • Finance Director
    • Marc Lewis

      Marc Lewis

  • Academy Leadership Team
    • Gavin Smith

      Gavin Smith

      Executive Principal

    • Marc Lewis

      Marc Lewis

      Finance Director

    • Ertunc Hussein

      Ertunc Hussein

      Vice Principal

    • Dr Claire Bisdorff

      Dr Claire Bisdorff

      Assistant Principal - Teaching and Learning

    • Sara Crute-Mussell

      Sara Crute-Mussell

      Assistant Principal - Individual Needs

    • Alison Phillips

      Alison Phillips

      Chaplain

  • Chaplain
    • Alison Phillips

      Alison Phillips

  • Heads of House
    • Matthew Long

      Matthew Long

      Head of House

    • Janay Taiwo

      Janay Taiwo

      Head of House

    • Bethany Flower

      Bethany Flower

      Head of House: Bow and Holborn

    • Pegah Dogaheh

      Pegah Dogaheh

      Head of House: Ludgate and Strand

    • Joanna Ryerse

      Joanna Ryerse

      Head of House: Piccadilly and Walbrook

  • English
    • James McCann

      Curriculum Leader of English

    • Dr Claire Bisdorff

      Teacher of English

    • Rachel Ng

      Teacher of English

    • Joanna Ryerse

      Teacher of English

    • Janay Taiwo

      Teacher of English

  • Mathematics
    • Emma Berlyn

      Curriculum Leader of Mathematics

    • Pegah Dogaheh

      Teacher of Mathematics

    • Ertunc Hussein

      Teacher of Mathematics

    • Arif Kadir

      Teacher of Mathematics

    • Barbara Labeach

      Teacher of Mathematics

  • Science
    • Michaela Ellington

      Curriculum Leader of Science

    • Sharmina Begum

      Teacher of Science

    • Katie Collins

      Teacher of Science

    • Bethany Flower

      Teacher of Science

  • Art
    • Laura Prime

      Curriculum Leader of Art

  • Computer Science
    • Domatilla Mahendrakumaran

      Curriculum Leader for Computer Science

  • Drama
    • Janay Taiwo

      Head of Drama

    • Aleksandra Zembron

      Teacher of Drama

    • James McCann

      Teacher of Drama

    • Joanna Ryerse

      Teacher of Drama

    • Rachel Ng

      Teacher of Drama

  • Humanities
    • Annabel Rock-Clarke

      Curriculum Leader of Humanities

    • Pegah Dogaheh

      Teacher of Humanities

  • Languages
    • Amelia Kounnou

      Curriculum Leader of Languages

    • Maise Gonzalez Nunez

      Teacher of Spanish

  • Music
    • Aleksandra Zembron

      Curriculum Leader of Music

  • Physical Education
    • Imran Osman

      Curriculum Leader of PE

    • Emma Berlyn

      Teacher of PE

    • Sarah Cusack

      Teacher of PE

    • Bethany Flower

      Teacher of PE

    • Matthew Long

      Teacher of PE

  • Product Design
    • Ellen Twiddy

      Curriculum Leader for Design Technology

  • Religious Education
    • Ebunoluwa Adewuyi

      Curriculum Leader for Religious Education

  • Individual Needs
    • Sara Crute-Mussell

      MAT SENDCo

    • Suganthiny Krishnakanthan

      Higher Level Teaching Assistant

    • Daniel Manderfield

      Higher Learning Teaching Assistant

    • Joanna Charalambous

      Teaching Assistant

    • Rachel Couchman

      Teaching Assistant

    • Ellie Yiangou

      Teaching Assistant

  • Student Services
    • Christine Jesuthasan

      Senior Administrator

    • Sharon Ellis

      Administrative Assistant

    • Samantha Mendez

      Administrative Assistant

  • Facilities
    • Ben Nash

      Senior Site Services Officer

    • William Purcell

      Site Services Officer